2022 Yılı Bordro Parametreleri ile İleri Bordrolama Eğitimi

Son düzenlemelere göre düzenlediğimiz bordrolama eğitimimiz için kayıtlar başlamıştır.

Torba yasada son durum nedir?

Torba yasada son durum nedir?

Bağkur affı 2014 yılı – Torba yasada son durum nedir? – Torba yasası 2014 maddeleri Vergi affı 2014 – Sgk Gss affı 2014
Torba yasadan SGK ile ilgili yapılandırmaların çıkması gerekiyordu. Ancak meclis tatile girince bu gecikme daha da uzadı.

İESOB Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu, Torba Yasa’nın esnafa yönelik önemli kazanımlar içerdiğini söyledi. Mutlu, “Aidat gecikme zamlarının silinmesi, ana borca ödeme kolaylığı, kadın esnaflarımıza iki çocuk için 2’şer, 3 çocuk için 6 yıl borçlanma hakkının tanınması, Bağ-Kur’luların prim borçlarının dondurulması önemli gelişmeler” dedi. İzmir Esnaf ve Sanayi Odaları Birliği (İESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu, kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen ‘İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın esnafa yönelik önemli kazanımları kapsadığını söyledi. Başkan Zekeriya Mutlu, ‘Esnafın aidat gecikme zamlarının silinmesi, ana borca ödeme kolaylığı tanınması ve kadın esnaflarımıza iki çocuk için 2’şer, 3 çocuk için 6 yıl borçlanma hakkının tanınması çok önemli gelişmeler. Geçmiş yıllardan kalan prim borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamayan ve emekliliği hak ettiği halde emekli olamayan Bağ-Kur’luların prim borçlarının dondurulması üyelerimiz açısından sevindirici gelişmeler olacaktır’ dedi. Başkan Mutlu, sosyal güvenlik prim borçlarının taksitlendirilmesinin artmasının gerektiğini kaydederek, ‘Torba Yasa tasarısında sosyal güvenlik prim borçlarının yapılandırılması öngörülmektedir. Ödemeler için 2 ayda bir olmak üzere 9 eşit taksit imkânı getirileceği ifade ediliyor. Bu fırsat için emeği geçenlere teşekkür ederiz. Ancak esnafın içinde bulunduğu zorlu ekonomik koşullar dikkate alınırsa bu vadenin yetersiz kalacağından endişe ediyoruz. Üyelerimiz bir yandan devam eden vergi, SGK, kira, stopaj gibi ödemelerinin yanı sıra, yapılandırma taksitini ödemede zorlanacak’ diye konuştu.images (17)Tasarı yasalaşmadan, yapılandırma taksitlerinin 18 ay yerine 36 aya yayılmasının daha iyi olacağına inandıklarını belirten Mutlu, ‘Bu şekilde hem esnafa daha fazla kolaylık sağlanacak hem de SGK alacaklarının tahsili daha verimli yapılabilecektir’ dedi.

Torba yasa ile ‘kadın’ çalışanlara ayrıcalık geliyor: Meclis gündemindeki torba yasa tasarısında kadınları mutlu edecek ve yüzünü güldürecek birkaç madde yer aldı. Çalışma hayatına ilişkin yasalarımızda kadınlara ayrıcalık tanıyan bazı düzenlemeler bulunmakta. Meclis gündemindeki torba yasayla söz konusu bazı maddelerde kadınları mutlu edecek düzenlemelere gidiliyor. Radikal Mehmet Bulut’un bugünkü köşesinde yazdı. İşte o yazı; 2008 Ekim ayında gerçekleştirilen sosyal güvenlik reformuyla çocuk sahibi olan kadın çalışanlara doğum borçlanması hakkı getirildi. Bu sayede emeklilik tarihinin öne çekilmesi söz konusu olabilmekte. Ancak mevcut düzenleme önemli eksiklikleri içermekte. Doğum borçlanması hakkı sadece 4/a’lı yani SSK’lı kadınlara verilmiş bulunmakta. Yani 4/b’li (Bağ-Kur’lu) ve 4/c’li (memur) kadınlar için doğum borçlanması söz konusu değil. Doğum borçlanması hakkı sadece iki çocuk için ikişer yıl olarak verilmiş bulunmakta.

admin

Yorumlar kapalı.