Yaşam Koçluğu Sertifika Programı 

Eğitmen: 

HALİT BAĞIRICI 
ADVANCED MASTER TRANİER 
1973 yılında İstanbul’da doğan eğitmenimiz lise ögrenimini KABATAŞ ERKEK LİSESİ’nde tamamlayarak Üniversite eğitimine Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat fakültesinde Kimya Bölümüyle başlayıp, Kocaeli Universitesinde Fen-edebiyat fakültesinde Matematik bölümünü bitirmiştir.Halen GYTE de işletme üzerine yüksek lisans yapmaktadır. 
Eğitmenimiz toplumsal hayata yönelik çalışmaların önemine inandığından birey toplum ilişkilerin incelemek üzere halen tüm ögrencilerine ve insanlıga örnek olması sebebiyle sosyoloji de arastırmaları mevcuttur.Bu güne kadar 3000 saati aşkın kişişsel gelişim alanında Doug Wead,SkipRoss,Jim Dornan,John Maxwell,Dennis Brodux,Tony Robbnis gibi birçokeğitmenden eğitim almış olant eğitmenimiz, 
SABANCI ÜNİVERSİTESİ,MARMARA UNİVERSİTESİ ,ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ,BOYDAK HOLDİNG ,GYTE,ŞİŞLİ GENÇLİK MECLİSİ V.S birçok yerde eğitim vermiştir. 

EĞİTMENİZİN VERDİĞİ EĞİTİMLER 

Nlp Diploma 
Nlp Pratisyen 
NLP Master Pratisyen 
NLP TRANİER 
NLP İlkeleri ile Satış, 
Beden Dili ve Kişisel İmaj,Etkin Yöneticilik ve Liderlik,Sunum Teknikleri, 
Eğiticinin Eğitimi, 
İletişim ve Motivasyon, Zaman Yönetimi 
İnsanları Tanıma Sanatı 
Yönetici Koçluğu 
Kobi Koçluğu 
Satış Koçluğu 
Öğrenci Koçluğu 

Programın Amacı: 
Bireylerin yaşamları ile ilgili tüm süreçlerinde kendi cevaplarına, kaynaklarına ulaşmalarını sağlayacak, onları cesaretlendirerek aksiyonlarını kendi karar verdikleri ve uygun gördükleri şekilde alacakları süreçler yaratacak ortam yaratan ve bu ortam ve deneyimden gelen motivasyon ile birlikte değişim yaşamalarını sağlayan -Yaşam Koçları- yetiştirmektir. 
Programın İçeriği ve Kapsamı: 
Yaşam Koçluğu, yaşamın her alanına koçluk etmek isteyen bireylerin, koçluk sürecini yaşama dair en üst düzeyde nasıl uygulayabileceklerini ve diğerlerinin yaşamlarına bu gelişim sürecini nasıl aktarabileceklerini deneyimleterek öğreten sertifika programıdır. 
Yaşam koçluğu süreci; ilk olarak bireylerin olasılıklarla dolu olan yaşamlarında ulaşmak istedikleri duygu, durum veya sonuçları belirlemekle başlar. Sonrasında oraya nasıl varılacağının cevaplarını bireyin kendisine buldurur ve ardından bu cevapların getirdiği sorumlulukları gerçekleştirebilecek istek ve motivasyonun kaynaklarını yine bireyin ortaya çıkarmasına yardımcı olur. Ek olarak gerekli olan yerlerde müşterinin yapılanma sürecine verilen desteğin eylem adımlarını da sürece taşıyarak kalıcı değişimler gerçekleştirilmesini sağlamak bir diğer önemli basamağı oluşturur. Bu basamakların tümü yaşam koçluğu denilen sürecin ana etmenlerini ortaya koyar. 

Yaşam Koçluğu Programına katılan kişilerin edinecekleri yetkinlikler: 
• Yaşamı keşfetmeyi, 
• yaşamla bedensel, zihinsel bağlamda derin uyum sağlamayı 
• Yaşama çerçeve oluşturmayı 
• Yaşamı empatik dinleyerek psikolojik oksijen vermeyi 
• Yaşama güçlü gözlemlerde bulunmayı 
• Yaşama güçlü sorular sormayı 
• Yaşama güçlü ricalarda bulunmayı 
• Yaşamı yapılandırmayı 
• Yaşama farkındalık kazandırmayı 
• Yaşamdaki anlamları değiştirmeyi 
• Yaşamı cesaretlendirmeyi 
• Yaşamdaki nitelik ve erdemleri ortaya çıkarmayı 
• Yaşamdaki güçlü yanları ortaya çıkarmayı 
• Yaşamı dengeye ve doyuma ulaştırmayı 
• Yaşamı sadeleştirmeyi 
• Yaşamı dengelemeyi 
• Yaşama kurallar ve sınırlar koymayı 
• Yaşama huzur, mutluluk ve tutku eklemeyi 
• Yaşamla beyin fırtınası yapmayı 
• Yaşamla eylem adımları oluşturmayı 
• Yaşamdan taahhütler almayı 
• Yaşamdaki değişimleri geleceğe uyarlamayı 
Yaşamı takip etmeyi ve sürekli ileri ve derine doğru ilerleme gerçekleştirmesine ayna olmayı deneyimleyip bu yetkinlikleri kazanacaklardır. 

PROGRAMDAN SEÇMELER 
Keşfediş 
İnsanoğlu olarak gelişebilmemizin anahtarı keşfetmek ve edilmektir. Koçluk ta müşteriyi gelişme yolunda destekleyebilmek için önce keşfetmemiz gerekir. Bu keşfediş inanılmaz bir rahatlama ve ilerleme için kapıları açar. 
İletişim 
Yaşam Koçluğu sürecinin tamamında, usta koç iletişimini en üst düzeyde kullanmak durumundadır 
Koçluk dışarıdan yüzeysel bakanlara kolay bir iş olarak gelir ancak odaklanılması ve tüm becerilerinizi en üst düzeyde o koçluk anına adamanız gerekmektedir. İletişim bunlardan en önemlisidir. 
Usta bir koç olarak iletişiminizin dilini müşterinizin sürecine göre ayarlayıp bir de anlık koçluk dinamikleri ile harmanlayabildiğinizde mükemmel sonuçlar almanız içten bile değildir. 
Gelecek 
Koçluk şimdi ve gelecekle ilgilidir. Diğer terapi ve danışmanlık akımlarından en büyük farkı bu olsa gerektir. 
Koçluk bugün ile gelecek hedefler arasındaki boşluğun kapanması ile ilgilenir. 
Kaynaklar 
Koçluk sürecinde müşteriye ihtiyaç duyduğu kaynakları bulabilmesi için öncülük ve liderlik etmeniz önemlidir. 
Cesaret 
Koçluk sürecinde müşterinin eyleme geçmesi yapılan çalışmanın sonucunu ve gelişimini göstermektedir. 
Bu anlamda eyleme geçebilmesi için cesarete ihtiyaç duyabilir o cesareti verebilecek koçluk süreci alınacak eylemlerin kalitesini arttırmaktadır. 
Destek 
Usta bir yaşam koçu müşterisine vereceği desteği karşılık beklemeden yapar ve müşterinin alacağı kararlar hoşuna gitse de gitmese de onu desteklemeye devam eder. 
Denge 
Yaşamı yaşanabilir ve tutkulu kılan dengedir. Ve yaşamdaki gelişim dengenin kurulması ve bütüne doğru ilerlemelerle olur. 
Müşterinin dengeye gelebilmesi için yaşamında bir takım şeylere EVET derken diğerlerine HAYIR demeye cesareti ve isteği olmalıdır. Bunu da sağlayacak olan “Usta Yaşam” koçudur. 
Doyum 
Müşteri isteğine ulaştığını doyum yaşayarak anlayacak ve her doyumun getirdiği haz ile bir sonraki gelişimin filizleri kendiliğinden atılmış olacak ve bu filizlerin gelişerek büyümesini de usta koçluk sürecinin keşfetmeden başlayan ve doyuma kadar yargısız, destekleyici, meydan okuyucu, ileri ve derine iten doğası gerçekleşecektir.